  • Mfr # BB-2301400SG
  • Zoro # G7968651
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
5/16 in
Finish
TiN Coated
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-2301400SG
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
.230"
Bore Depth
1.400"
Max. Bore Depth
1.4000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Split Length
0.220"
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.058"
Projection
0.0570 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.0740 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Series
BBS
Measurement System
Fractional Inch
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Finish - Machining
TiN
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder