  • Mfr # BB-080150SX
  • Zoro # G1000580
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/8"
Projection
0.0200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB-080150SX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Split Length
0.085"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Groove Width
0.0700"
Max. Bore Depth
0.150"
Neck Dia.
0.0600"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0200"
Description
0.080" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.020" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated