  • Mfr # BB-2301600S
  • Zoro # G7932662
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Angle
.058"
Application
Boring
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-2301600S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.600"
Bore Dia.
.230"
Shank Dia.
5/16 in
Max. Bore Depth
1.6000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.220"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.058"
Application
Boring
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0570 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Offset Point
0.0740 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
BBS
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Boring Bar Type
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder