  • Mfr # QPR-4901000X
  • Zoro # G8136554
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Radius
.008 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Bore Dia.
.490"
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QPR-4901000X
Overall Length
3 in
Radius
.008 in
Bore Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2 in
Bore Depth
1.00"
Neck Dia.
0.3400"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Max. Bore Depth
1"
Corner Radius
0.008"
Groove Width
0.1260"