  • Mfr # BB-2901350S
  • Zoro # G8283852
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.073"
Bore Depth
1.350"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-2901350S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.350"
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
.290"
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1.3500 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.220"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.073"
Application
Boring
Finish
Uncoated
Projection
0.0720 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Series
BBS
Cutting Application
Boring
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.1340 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1340 in, Micro-Quik Tool Holder