  • Mfr # BB-2901600S
  • Zoro # G8336422
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.290"
Bore Depth
1.600"
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-2901600S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.290"
Bore Depth
1.600"
Shank Dia.
5/16 in
Max. Bore Depth
1.6000 in
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Angle
.073"
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0720 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.1340 in
Series
BBS
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Boring
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Measurement System
Fractional Inch
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1340 in, Micro-Quik Tool Holder