  • Mfr # BB-2901600SG
  • Zoro # G8316147
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.290"
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.073"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-2901600SG
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.290"
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.600"
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1.6000 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.220"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.073"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Projection
0.0720 in
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Boring
Finish - Machining
TiN
Offset Point
0.1340 in
Series
BBS
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1340 in, Micro-Quik Tool Holder