  • Mfr # BB-3201100G
  • Zoro # G7876416
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.100"
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3201100G
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.100"
Bore Dia.
.320"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
3/8 in
Max. Bore Depth
1.1000 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2400"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.080"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Projection
0.0800 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Measurement System
Fractional Inch
Boring Bar Type
Boring
Offset Point
0.1330 in
Finish - Machining
TiN
Series
BB
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1330 in