  • Mfr # BB-3201600G
  • Zoro # G8192362
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Angle
.080"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.320"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3201600G
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
1.600"
Shank Dia.
3/8 in
Max. Bore Depth
1.6000 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.080"
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Finish
TiN Coated
Projection
0.0800 in
Finish - Machining
TiN
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Boring
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.1330 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Series
BB
Cutting Application
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1330 in