  • Mfr # BB-3201800SG
  • Zoro # G8394461
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.080"
Bore Dia.
.320"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-3201800SG
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
1.800"
Shank Dia.
3/8 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
1.8000 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.080"
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0800 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
BBS
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Finish - Machining
TiN
Offset Point
0.1330 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Boring
Cutting Application
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder