  • Mfr # BB-3601000
  • Zoro # G4400812
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-3601000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
1.000"
Bore Dia.
.360"
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
1 in
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0900 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.1730 in
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Series
BB
Boring Bar Type
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in