  • Mfr # BB-1801100
  • Zoro # G4397714
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
1/4 in
Application
Boring
Bore Depth
1.100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-1801100
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
1.100"
Bore Dia.
.180"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Max. Bore Depth
1.1000 in
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Split Length
0.175"
Neck Dia.
0.1350"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.045"
Projection
0.0450 in
Offset Point
0.0550 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Series
BB
Boring Bar Type
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0550 in