  • Mfr # BB-3601800S
  • Zoro # G8444983
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.800"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-3601800S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.800"
Shank Dia.
3/8 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
1.8000 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0900 in
Cutting Application
Boring
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
BBS
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.1730 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in, Micro-Quik Tool Holder