  • Mfr # QPR-3001250X
  • Zoro # G8204917
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Radius
0.0080 in
Application
For Reverse Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPR-3001250X
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0080 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.25"
Bore Dia.
.300"
Min. Bore Dia.
0.3000 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Groove Width
0.0920"
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.1900"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Application
For Reverse Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.110"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.1100 in
Series
QPR
Side Cutting Edge Angle
50 Degrees
Finish - Machining
AlTiN
Center to Cutting Tip
0.1438 in
Overhang
1.3530 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.1438 in
Cutting Application
Finishing, Radial Profiling, Thread Relief
Boring Bar Type
Radial Profiling
Material - Machining
Description
Boring Bar, Radial Profiling, AlTiN, 0.1438 in, Micro-Quik Tool Holder