  • Mfr # BB-160400
  • Zoro # G4397653
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.040"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-160400
Overall Length
2 in
Bore Depth
.400"
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.160"
Max. Bore Depth
0.4000 in
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Neck Dia.
0.1200"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.040"
Finish
Uncoated
Application
Boring
Projection
0.0400 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.0660 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Series
BB
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Boring
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.0660 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0660 in