  • Mfr # BB-160400S
  • Zoro # G7912161
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Bore Dia.
.160"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-160400S
Overall Length
2 in
Bore Dia.
.160"
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
.400"
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Max. Bore Depth
0.4000 in
Neck Dia.
0.1200"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.040"
Application
Boring
Projection
0.0400 in
Center to Cutting Tip
0.0660 in
Series
BBS
Boring Bar Type
Boring
Offset Point
0.0660 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0660 in, Micro-Quik Tool Holder