  • Mfr # BB-3202000SG
  • Zoro # G8004595
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Bore Depth
2.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3202000SG
Overall Length
4 in
Bore Depth
2.000"
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.320"
Max. Bore Depth
2 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2400"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Angle
.080"
Projection
0.0800 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
TiN
Boring Bar Type
Boring
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.1330 in
Series
BBS
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder