  • Mfr # BB-3602000
  • Zoro # G4402167
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Angle
.090"
Bore Dia.
.360"
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-3602000
Overall Length
4 in
Bore Dia.
.360"
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
2.000"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Max. Bore Depth
2 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Projection
0.0900 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BB
Offset Point
0.1730 in
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Boring Bar Type
Boring
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in