  • Mfr # BB-4903000
  • Zoro # G8474383
Overall Length
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-4903000
Overall Length
6 in
.490"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
3.000"
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Max. Bore Depth
3 in
Neck Dia.
0.3680"
Split Length
0.320"
Groove Width
0.3000"
Finish
Uncoated
Projection
0.1220 in
Offset Point
0.2400 in
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Series
BB
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Boring Bar Type
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in