  • Mfr # BB-4903500
  • Zoro # G7944072
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
6 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
1/2 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-4903500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
6 in
Shank Dia.
1/2 in
Bore Dia.
.490"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
3.500"
Max. Bore Depth
3-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Split Length
0.320"
Groove Width
0.3000"
Neck Dia.
0.3680"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Angle
.123"
Application
Boring
Projection
0.1220 in
Cutting Application
Boring
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Series
BB
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.2400 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in