  • Mfr # BB-2301150S
  • Zoro # G7973831
Finish
Uncoated
Bore Depth
1.150"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-2301150S
Bore Depth
1.150"
Max. Bore Depth
1.1500 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Neck Dia.
0.1730"
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Finish
Uncoated
Projection
0.0570 in
Series
BBS
Straight with Three Flats
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.0740 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder