  • Mfr # BB-4903500S
  • Zoro # G8474794
Overall Length
6 in
Shank Material
Carbide
Angle
.123"
Finish
Uncoated
Bore Dia.
.490"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-4903500S
Overall Length
6 in
Bore Dia.
.490"
Bore Depth
3.500"
Shank Dia.
1/2 in
Max. Bore Depth
3-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Neck Dia.
0.3680"
Groove Width
0.3000"
Split Length
0.320"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.123"
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Projection
0.1220 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Series
BBS
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Boring Bar Type
Boring
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.2400 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Cutting Application
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Micro-Quik Tool Holder