  • Mfr # ITL-180750
  • Zoro # G8129405
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0400 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ITL-180750
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Max. Depth
0.750"
Hole Dia.
.180"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
3/4 in
Min. Hole Dia.
0.1800 in
Groove Width
0.0460"
Max. Bore Depth
3/4"
Thread Size
Split Length
0.175"
Min. Bore Dia.
0.1800"
Neck Dia.
0.1350"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0400 in
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Threading
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutter Material
Offset
0.023"