  • Mfr # BB-4904500S
  • Zoro # G7876443
Overall Length
6 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-4904500S
Overall Length
6 in
Bore Depth
4.500"
Bore Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Max. Bore Depth
4-1/2 in
Neck Dia.
0.3680"
Groove Width
0.3000"
Split Length
0.320"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.123"
Projection
0.1220 in
Offset Point
0.2400 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Cutting Application
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
BBS
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Micro-Quik Tool Holder