  • Mfr # MBB-100300
  • Zoro # G0989925
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0125"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBB-100300
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Groove Width
0.0700"
Max. Bore Depth
0.300"
Min. Bore Dia.
0.0875"
Neck Dia.
0.0750"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0125"
Description
0.088" Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.013" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Miniature Boring Right Hand