  • Mfr # PF5-060200X
  • Zoro # G005308399
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Radius
0.0050"
Cutting Direction
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PF5-060200X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Radius
0.0050"
Details
Cutting Direction
right hand
Projection
0.0050"
Finish
AlTiN
Description
0.0700" Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0050" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0050" Radius - Carbide Axial Profiling Right Hand, AlTiN Coated