  • Mfr # BB6-2601000
  • Zoro # G605308423
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Projection
0.0650"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Min. Bore
0.2800"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB6-2601000
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Radius
0.0060"
Neck Dia. (In.)
0.1950"
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Projection
0.0650"
Min. Bore
0.2800"
Offset
0.1038"
Finish
UN
Description
0.2800" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth x 0.0650" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand