  • Mfr # BB6-4101250
  • Zoro # G205307819
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.00" (3)
Radius
0.0060"
Max. Bore Dia.
1.250" (1-1/4)
Offset
0.1600"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB6-4101250
Overall Length
3.00" (3)
Radius
0.0060"
Max. Bore Dia.
1.250" (1-1/4)
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.3060"
Details
Offset
0.1600"
Finish
UN
Projection
0.1040"
Min. Bore
0.4300"
Description
0.4300" Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth x 0.1040" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand