  • Mfr # BB6-4601000
  • Zoro # G005308122
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.00" (3)
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Offset
0.2100"
Min. Bore
0.4800"
Left/Right Hand
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB6-4601000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3.00" (3)
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.3450"
Radius
0.0060"
Details
Offset
0.2100"
Min. Bore
0.4800"
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.1150"
Finish
UN
Description
0.4800" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth x 0.1150" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand