  • Mfr # BB3-160600G
  • Zoro # G005307736
/ea
Key Features
Overall Length
2.00" (2)
Offset
0.0660"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.600"
Min. Bore
0.1760"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB3-160600G
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.600"
Radius
0.0030"
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Details
Offset
0.0660"
Min. Bore
0.1760"
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0400"
Finish
TiN
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.600" Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated