  • Mfr # MBB-035200X
  • Zoro # G205307635
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.200"
Offset
0.0175"
Min. Bore
0.0320"
Finish
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBB-035200X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.200"
Neck Dia. (In.)
0.0290"
Width
0.0250"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Details
Offset
0.0175"
Min. Bore
0.0320"
Finish
AlTiN
Projection
0.0030"
Left/Right Hand
right hand
Description
0.0320" Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0250" Tooth Width x 0.0030" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Miniature Boring Right Hand, AlTiN Coated