  • Mfr # MBB-080500X
  • Zoro # G005307866
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0600"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBB-080500X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0600"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Width
0.0700"
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Details
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0100"
Offset
0.0400"
Finish
AlTiN
Min. Bore
0.0700"
Description
0.0700" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0100" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Miniature Boring Right Hand, AlTiN Coated