  • Mfr # QBB-070300-000
  • Zoro # G505308035
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
Projection
0.0150" (1/64)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-070300-000
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.0550" (1.4 mm)
Max. Bore Dia.
0.300"
Details
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
Projection
0.0150" (1/64)
Min. Bore
0.0800"
Offset
Description
0.0800" Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand