  • Mfr # QBB-080400-000
  • Zoro # G705308460
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.400"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Finish
UN
Min. Bore
0.0900"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-080400-000
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.400"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.0600"
Details
Finish
UN
Min. Bore
0.0900"
Offset
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0200"
Description
0.0900" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand