  • Mfr # QBB3-050150
  • Zoro # G105307957
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Offset
-0.0438"
Finish
UN
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Min. Bore
0.0550" (1.4 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB3-050150
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.150"
Neck Dia. (In.)
0.0370"
Details
Offset
Finish
UN
Min. Bore
0.0550" (1.4 mm)
Projection
0.0130"
Left/Right Hand
right hand
Description
0.0550" (1.4 mm) Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0130" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand