  • Mfr # QBB5-180900
  • Zoro # G905308574
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Max. Bore Dia.
0.900"
Projection
0.0450"
Offset
0.0550"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB5-180900
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Max. Bore Dia.
0.900"
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Neck Dia. (In.)
0.1350"
Details
Projection
0.0450"
Offset
0.0550"
Min. Bore
0.1960"
Description
0.1960" Min Bore DIA x 0.900" Max Bore Depth x 0.0450" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand