  • Mfr # BB-1601250SX
  • Zoro # G111946676
Overall Length
2-1/2 in
Neck Dia. (In.)
0.1200 in
Projection
0.0400 in
SAE or Metric
SAE
Finish
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-1601250SX
Overall Length
2-1/2 in
Neck Dia. (In.)
0.1200 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
1-1/4 in
Tooth Width
1/8 in
Split Length
9/64 in
Head Width
0.160 in
Face Dimension
0.094 in
Details
Projection
0.0400 in
SAE or Metric
SAE
Finish
AlTiN
Offset
0.0663 in
Min. Bore
0.1760 in
Left/Right Hand
Right Hand
Description
0.1760in Min Bore DIA x 1.250in 1-1/4 Max Bore Depth x 0.1250in 1/8 Tooth Width x 0.0400in Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated