  • Mfr # QBB5-4101000
  • Zoro # G005308115
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.3060"
Projection
0.1040"
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Left/Right Hand
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB5-4101000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.3060"
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Details
Projection
0.1040"
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
Min. Bore
0.4300"
Offset
0.1600"
Description
0.4300" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth x 0.1040" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand