  • Mfr # PBT2-050500X
  • Zoro # G905308543
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Offset
-0.0125"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Projection
0.0050"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PBT2-050500X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0450"
Projection
0.0050"
Min. Bore
0.0550" (1.4 mm)
Description
0.0550" (1.4 mm) Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0050" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated