  • Mfr # PBT2-060400X
  • Zoro # G405308364
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Projection
0.0100"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Min. Bore
0.0700"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PBT2-060400X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia. (In.)
0.0500"
Max. Bore Dia.
0.400"
Details
Projection
0.0100"
Min. Bore
0.0700"
Description
0.0700" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0100" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated