  • Mfr # PBT4-110500X
  • Zoro # G705308552
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0900"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PBT4-110500X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0900"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Min. Bore
0.1220"
Projection
0.0200"
Offset
0.0475"
Finish
AlTiN
Description
0.1220" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.004" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated