  • Mfr # PBT6-1601000X
  • Zoro # G905308048
/ea
Key Features
Overall Length
2.00" (2)
Offset
0.0663"
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1350"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PBT6-1601000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
1.000" (1)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1350"
Details
Offset
0.0663"
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0250"
Finish
AlTiN
Min. Bore
0.1760"
Description
0.1760" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.006" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated