  • Mfr # PBT2-100200
  • Zoro # G705307616
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Projection
0.0150" (1/64)
Finish
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PBT2-100200
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia. (In.)
0.0850"
Details
Projection
0.0150" (1/64)
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Min. Bore
0.1100" (2.8 mm)
Offset
0.0375"
Description
0.1100" (2.8 mm) Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand