  • Mfr # QMBB-025075X
  • Zoro # G205307468
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Projection
0.0025"
Min. Bore
0.0225"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Finish
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QMBB-025075X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.0200" (.5 mm)
Width
0.0250"
Max. Bore Dia.
0.075"
Details
Projection
0.0025"
Min. Bore
0.0225"
Finish
AlTiN
Offset
0.0125"
Left/Right Hand
right hand
Description
0.0225" Min Bore DIA x 0.075" Max Bore Depth x 0.0250" Tooth Width x 0.0025" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Miniature Boring Right Hand, AlTiN Coated