  • Mfr # QMBB-015075
  • Zoro # G805308070
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Width
0.0250"
Neck Dia. (In.)
0.0120" (.3 mm)
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QMBB-015075
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Width
0.0250"
Neck Dia. (In.)
0.0120" (.3 mm)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.075"
Details
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Projection
0.0015"
Min. Bore
0.0135"
Offset
0.0075"
Description
0.0135" Min Bore DIA x 0.075" Max Bore Depth x 0.0250" Tooth Width x 0.0015" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Miniature Boring Right Hand