  • Mfr # MEF-030-045-010K
  • Zoro # G9194781
End Mill Style
Corner-Radius
Length of Cut
0.045 in
Milling Diameter
0.0300"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-030-045-010K
Length of Cut
0.045 in
Milling Diameter
0.0300"
1/8 in
Corner Radius
0.01 in
Milling Dia.
0.03 in
Neck Length
5/16 in
Neck Dia.
0.028 in
Finish
nACRo
Item
Corner Radius End Mill
Finish - Machining
nACRo
Measurement System
Inch
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Description
Corner Radius End Mill, 0.03 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.01 in, 0.045 in, 1 1/2 in