  • Mfr # QBM-3001500
  • Zoro # G8453916
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.000"
Finish
Uncoated
Shank Dia.
.3750"
Bore Depth
1.50"
Radius
.008"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBM-3001500
Overall Length
3.000"
Shank Dia.
Bore Depth
1.50"
Radius
.008"
Bore Dia.
.300"
Corner Radius
0.008"
Groove Width
0.2260"
Neck Dia.
0.2800"
Max. Bore Depth
1-1/2"
Details
Item
Quick Change Boring Tool
Finish
Uncoated
Projection
0.0380"
Description
1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.2260" Tooth Width x 0.0380" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Head Tool Right Hand