  • Mfr # QBB-2301000-000X
  • Zoro # G1002988
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0580"
Shank Dia.
5/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-2301000-000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
5/16"
Min. Bore Dia.
0.2300"
Groove Width
0.2000"
Max. Bore Depth
1"
Neck Dia.
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0580"
Description
0.230" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.058" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated