  • Mfr # QBB-290750-000X
  • Zoro # G0986468
Overall Length
2"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
5/16"
Projection
0.0730"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-290750-000X
Overall Length
2"
Shank Dia.
5/16"
Groove Width
0.2000"
Max. Bore Depth
3/4"
Neck Dia.
0.2170"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Finish
AlTiN
Projection
0.0730"
Description
0.290" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.073" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated