  • Mfr # QBB-1601250-000
  • Zoro # G011946653
Overall Length
2-1/2 in
Offset
0.0663 in
Projection
0.0400 in
Bore Depth
1-1/4 in
Left/Right Hand
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-1601250-000
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1-1/4 in
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia. (In.)
0.1200 in
Length from Holder
1.590 in
Head Width
0.160 in
Details
Offset
0.0663 in
Projection
0.0400 in
Left/Right Hand
Right Hand
SAE or Metric
SAE
Min. Bore
0.1760 in
Finish
UN
Description
0.1760in Min Bore DIA x 1.250in 1-1/4 Max Bore Depth x 0.0400in Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand